LEKSYKON DLA LUDZI I PRZYRODY
2024
Współ-zamieszkiwanie #1. Spacer przyrodniczy po Targówku Fabrycznym
W roku 2010 na rozległym zdziczałym nieużytku na osiedlu Elsnerów zaczęło powstawać nowe osiedle mieszkaniowe, któremu firma deweloperska nadała nazwę Wilno. Od tego czasu kompleks niewielkich nowoczesnych bloków, podzielonych na równe, estetyczne kwartały, sukcesywnie się powiększa. Osiedle wyróżnia się zwartą, systematycznie zaplanowaną strukturą, kontrastującą z nieco chaotyczną tkanką przestrzenną okolicznych terenów. Białe, kilkupiętrowe bloki, poprzedzielane geometryczną siatką ulic, schludne i zadbane trawniki i dziedzińce – to cecha charakterystyczna Wilna. Można powiedzieć, że jest to modelowy przykład założenia mieszkaniowego drugiej dekady XXI wieku.
Czy w takim miejscu znajdziemy enklawy zieleni i miejsca wymykające się architekturze? Jak reżimowi odgórnie zaplanowanej infrastruktury przeciwstawiają się mieszkańcy, a jak sama przyroda? Co pojawia się w szczelinach i pustych przestrzeniach nowoczesnego osiedla?
Tego postaramy się dowiedzieć podczas pierwszego spaceru z serii „Współ-zamieszkiwanie”. Naszymi przewodnikami będą Rafał Suchocki i prof. Ewelina Hallman.
12 lipca, godz. 17:30
miejsce zbiórki: plac Ostrej Bramy
O prowadzących:
prof. Ewelina Hallman – pracuje w Zakładzie Żywności Ekologicznej SGGW, zajmuje się zawodowo badaniem warzyw, owoców uprawnych i owoców pozyskiwanych ze stanu naturalnego. Mieszka na Targówku od urodzenia.
Rafał Suchocki – animator lokalnych społeczności, twórca gier miejskich, radny. Mieszkaniec Targówka, powrócił z Pragi do miejsca swoich przodków.
„Leksykon dla ludzi i przyrody” podejmuje temat rozpoznania bioróżnorodności Warszawy i uwspólnienia oraz promocji wiedzy o relacjach człowieka i przyrody w środowisku miejskim, zarówno tej wytworzonej instytucjonalnie, jak i oddolnie. Ma za zadanie rozwinąć narzędzia, dzięki którym mieszkańcy Warszawy będą chętniej korzystać z istniejących baz wiedzy o miejskiej przyrodzie oraz sięgać po lokalne źródła i opracowania. Dzięki stworzeniu leksykonu chcemy usystematyzować i spopularyzować dialog między instytucjami, organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami oraz dowartościować zasoby wiedzy o przyrodzie, które wytworzyli sami warszawiacy – eksperci oraz pasjonaci. Chcemy sięgnąć do rozproszonych zbiorów danych i dokumentów, które posiadają nie tylko instytucje, ale także osoby prywatne np. w swoich archiwach fotograficznych, zielnikach, kolekcjach, zapiskach.