LEKSYKON DLA LUDZI I PRZYRODY
2024
Stwórz z nami Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody
Obserwujesz lub dokumentujesz warszawską przyrodę? Daj nam znać o swoich archiwach lub praktykach, a my włączymy je do powstającego Społecznego Archiwum Warszawskiej Przyrody!
Nasz cel
Zebranie oddolnie wytwarzanej wiedzy o przyrodzie Warszawy i relacjach pomiędzy mieszkańcami i mieszkankami a przyrodą i ich lokalnym otoczeniem.
Co może znaleźć się w archiwum?
Zielniki, fotografie, pamiętniki, zapiski, prace artystyczne, nagrania, zbiory artefaktów i inne
Obszar: Warszawa
Pierwszy nabór do archiwum trwa do 15 lipca 2024
Jak pokazać swoje zbiory?
Napisz do nas na info@puszka.waw.pl – porozmawiamy o tym, jak najlepiej pokazać część lub całość Twoich zbiorów.
Na najciekawsze propozycje czekają okołoprzyrodnicze niespodzianki!
Archiwum planujemy opublikować pod koniec roku na stronie www.miastozdziczenie.pl
Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody jest częścią projektu „Leksykon dla ludzi i przyrody” realizowanego przez Fundację Puszka i współfinansowanego przez m.st. Warszawa.
Kuratorki: Magdalena Krzosek-Hołody, Aleksandra Litorowicz
Partnerzy: Pracownia Mikroklimaty, Miastozdziczenie
Ilustracje: Mariusz Tarkawian
„Leksykon dla ludzi i przyrody” podejmuje temat rozpoznania bioróżnorodności Warszawy i uwspólnienia oraz promocji wiedzy o relacjach człowieka i przyrody w środowisku miejskim, zarówno tej wytworzonej instytucjonalnie, jak i oddolnie. Ma za zadanie rozwinąć narzędzia, dzięki którym mieszkańcy Warszawy będą chętniej korzystać z istniejących baz wiedzy o miejskiej przyrodzie oraz sięgać po lokalne źródła i opracowania. Dzięki stworzeniu leksykonu chcemy usystematyzować i spopularyzować dialog między instytucjami, organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami oraz dowartościować zasoby wiedzy o przyrodzie, które wytworzyli sami warszawiacy – eksperci oraz pasjonaci. Chcemy sięgnąć do rozproszonych zbiorów danych i dokumentów, które posiadają nie tylko instytucje, ale także osoby prywatne np. w swoich archiwach fotograficznych, zielnikach, kolekcjach, zapiskach.