OGRÓD WYTCHNIENIOWY
2025

Mikroświaty
Rozpoznaj z nami mikroświaty zielonej enklawy w centrum miasta. 5 lipca o godzinie 11.00 spotykamy się z artystką Karoliną Żyniewicz w ogrodzie Teatru Komuna Warszawa przy ul. Emilii Plater 31 – będziemy ćwiczyć trwanie i przemijanie.
Przyjdź do ogrodu i poznaj go w mikro-skali. Poznaj praktyczne i artystyczne techniki konserwacji.
Obecne czasy przestymulowania, przytłoczenia problemami całego świata, powodują, że jak nigdy potrzebujemy czasu na wytchnienie, osadzenia się w tu i teraz, wrażliwości na siebie i to co nas otacza. W teorii brzmi to jak banał, w praktyce zupełnie nim nie jest.
Ćwiczenia z trwania i przemijania to czas na eksplorację najbliższego otoczenia oraz analizę wartości poszczególnych jego elementów. Wszystkie one, podobnie jak my sami, podlegają działaniu czasu. To łączy nas, niezależnie od poglądów i społecznych przynależności.
Warsztaty są otwarte, zapraszamy osoby w każdym wieku!
O prowadzącej:
Karolina Żyniewicz (PL/DE) jest mieszkającą w Berlinie artystką, badaczką i edukatorką. Jest absolwentką Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i doktorem nauk o kulturze. Realizuje projekty artystyczno-badawcze oparte głównie na biotechnologii i medycynie. W latach 2016–2018 współpracowała z działami edukacyjnymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, prowadząc warsztaty i lekcje muzealne dla stałych odbiorców oraz z dostępnością dla osób niedowidzących i głuchych. Jej praktyka jest silnie zorientowana na proces i kolaborację.
~ ~ ~
Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, daj nam znać na adres kontakt@fundacjapuszka.pl, chcemy uczynić warsztat jak najbardziej dostępnym dla Ciebie.
Na terenie zielonym wokół dawnych szkół przy Emilii Plater 29-31, gdzie do 1944 roku działał Ogród Pomologiczny, tworzymy ogród wytchnieniowy, który pozwoli mieszkańcom i mieszkańcom dzielnicy oraz odwiedzającym spędzić ciepłe miesiące w lokalnej, przyjaznej i zielonej przestrzeni wspólnej. Będzie tu można schronić się przed upałem, spotkać, porozmawiać i wziąć udział w różnorodnym programie wydarzeń.
Program wydarzeń:
Dzień wszystkich sąsiadów 7.06, godz. 11.00
napary, ciasta, rysunki i warsztat przyrodniczy
Mikroświaty 5.07 godz. 11.00
zbieranie i interpretacja bio-śladów
Jak tu pachnie 20.07 godz. 11.00
badanie i tworzenie zapachu
Spotkanie sieciujące przy ziemi 21.09
praktycy kultury, miejskie ogrodniczki, warsztat o glebie
Dzień i noc drzew 20.09
poznawanie drzew, instalacja artystyczna, wspólny czas pod topolą
Zielona sieć kultury 16.10
dyskusja o naturokulturze w praktyce
Miejsce: ogród przed Teatrem Komuna Warszawa
ul. Emilii Plater 31
Zespół kuratorsko-projektowy: Magdalena Krzosek, Aleksandra Litorowicz, Tomasz Świetlik
Organizator: Fundacja Puszka
Partnerzy: Teatr Komuna Warszawa, Pracownia Mikroklimaty, Miastozdziczenie
Wydarzenie objęte Patronatem Burmistrza Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy
Patroni medialni: NN6T, Radio Kapitał
Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawa