LEKSYKON DLA LUDZI I PRZYRODY
2024
#REZERWAT Zapraszamy na spacer hydrologiczno-rowerowy wzdłuż Kanału
Podczas wydarzenia poznamy historię Kanału Bródnowskiego oraz podyskutujemy o roli antropogenicznych cieków w ekosystemie miasta. Zobaczymy kilka obliczy tego samego kanału – przepływającego pod szeroką jezdnią samochodową, przechodzącego przez osiedle domów jednorodzinnych, tereny ruderalne, łąkowe, aż po jego leśny, najdzikszy fragment. Pierwsza część spaceru będzie odbywała się na rowerach. Rozpoczniemy ją na Skwerze Grzegorza Ciechowskiego i dojedziemy aż w okolice Zalewu Bardowskiego, gdzie zostawimy nasze welocypedy pod okiem opiekuna. Następnie udamy się na dalszą część spaceru do Lasu na Utracie. Pamiętajmy, że z pieszej części wycieczki możemy wyjść nieco ubłoceni, ale na pewno szczęśliwi. Nie zapomnijmy o napojach i drobnych przekąskach. Na ostatni etap polecamy wziąć ze sobą długie spodnie i środki przeciwko komarom.
Trasa:
rower – ok. 7 km
pieszy spacer po Lesie na Utracie – ok. 3 km.
Czas trwania wydarzenia: ok. 3 h.
Spotykamy się 16 czerwca o godzinie 11.00 na skwerze Grzegorza Ciechowskiego na Targówku, kilka kroków od stacji metra Kondratowicza (wyjście nr 06).
250-350 metrów od miejsca zbiórki znajdują się dwie stacje rowerów Veturilo – stacja nr 9521 (Metro Kondratowicza) oraz stacja nr 9635 (Kondratowicza – Przy Grodzisku).
Prowadzący:
Marek Elas – przyrodnik, aktywista, muzykant. Z wykształcenia leśnik, z praktyki ornitolog, z fascynacji człowiek rzek. Najbliżej mu do Wisły, na której spędził kilka lat życia badając ptaki lęgowe koryta rzeki. Po wodzie najbardziej lubi poruszać się kajakiem, chociaż nie robi tego z taką regularnością na jaką ma ochotę. Zajmuje się wszelkimi ciekawymi sprawami, tak, że na te nieciekawe, a konieczne, nieraz brakuje czasu.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, jednak jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, daj nam znać na adres info@puszka.waw.pl, chcemy uczynić spotknie jak najbardziej dostępnym dla Ciebie.
„Leksykon dla ludzi i przyrody” podejmuje temat rozpoznania bioróżnorodności Warszawy i uwspólnienia oraz promocji wiedzy o relacjach człowieka i przyrody w środowisku miejskim, zarówno tej wytworzonej instytucjonalnie, jak i oddolnie. Ma za zadanie rozwinąć narzędzia, dzięki którym mieszkańcy Warszawy będą chętniej korzystać z istniejących baz wiedzy o miejskiej przyrodzie oraz sięgać po lokalne źródła i opracowania. Dzięki stworzeniu leksykonu chcemy usystematyzować i spopularyzować dialog między instytucjami, organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami oraz dowartościować zasoby wiedzy o przyrodzie, które wytworzyli sami warszawiacy – eksperci oraz pasjonaci. Chcemy sięgnąć do rozproszonych zbiorów danych i dokumentów, które posiadają nie tylko instytucje, ale także osoby prywatne np. w swoich archiwach fotograficznych, zielnikach, kolekcjach, zapiskach.