LEKSYKON DLA LUDZI I PRZYRODY
2024
#REZERWAT Zapisy na warsztat „art&science”
Zapraszamy na warsztat art&science i badanie śladów znad Kanału Bródnowskiego
Podczas warsztatu poznamy narzędzia zatrzymywania biologicznych śladów i konserwowania bio-kulturowych artefaktów, które wypracowuje w swojej praktyce naukowo-artystycznej dr Karolina Żyniewicz. Wraz z badaczką i artystką zastanowimy się nad tym jak łączyć wiedzę z nauk biologicznych z technikami zapożyczonymi ze świata współczesnej sztuki. Opracujemy bio-archiwum Kanału Bródnowskiego.
Spotkanie #5
13 lipca godz. 11.00
Prowadzenie: Karolina Żyniewicz
Warsztat będzie składał się z trzech części:
Część I: eksploracja/doświadczanie: uważny spacer po skwerze
Część II: próbkowanie: zbieranie próbek organicznych ze skweru
Część III: utrwalanie/pamiętanie: przygotowanie różnego typu preparatów.
Spotykamy się na skwerze Grzegorza Ciechowskiego na Targówku, kilka kroków od stacji metra Kondratowicza (wyjście nr 06).
Na warsztat obowiązują zapisy!
Napisz na: info@puszka.waw.pl (w tytule lub treści maila wpisz nazwę lub datę warsztatu)
Jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, również daj nam znać, chcemy uczynić warsztat jak najbardziej dostępnym dla Ciebie.
Prowadząca
dr Karolina Żyniewicz – artystka i badaczka, byt liminalny działający między różnymi dziedzinami kultury i nauki, absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, doktor w dziedzinie nauk o kulturze (tytuł uzyskany na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego). Realizując projekty artystyczno-badawcze, prowadzi jednocześnie obserwacje etnograficzne, które stanowią bazę dla jej rozważań o roli ludzkich i nie-ludzkich aktorów w tworzeniu współczesnej kultury. Realizuje projekty poświęcone poza-systemowym sposobom produkcji wiedzy. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.
„Leksykon dla ludzi i przyrody” podejmuje temat rozpoznania bioróżnorodności Warszawy i uwspólnienia oraz promocji wiedzy o relacjach człowieka i przyrody w środowisku miejskim, zarówno tej wytworzonej instytucjonalnie, jak i oddolnie. Ma za zadanie rozwinąć narzędzia, dzięki którym mieszkańcy Warszawy będą chętniej korzystać z istniejących baz wiedzy o miejskiej przyrodzie oraz sięgać po lokalne źródła i opracowania. Dzięki stworzeniu leksykonu chcemy usystematyzować i spopularyzować dialog między instytucjami, organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami oraz dowartościować zasoby wiedzy o przyrodzie, które wytworzyli sami warszawiacy – eksperci oraz pasjonaci. Chcemy sięgnąć do rozproszonych zbiorów danych i dokumentów, które posiadają nie tylko instytucje, ale także osoby prywatne np. w swoich archiwach fotograficznych, zielnikach, kolekcjach, zapiskach.