LEKSYKON DLA LUDZI I PRZYRODY
2024
#REZERWAT Chodź z nami na spacer dendrologiczny
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, czym jest solastalgia, czyli niepewność i troska o aktualny stan środowiska, w którym żyjemy. Opowiemy o inicjatywie Stara Miłosna dla Drzew, która zatrzymać chce zjawisko znikania drzew z przestrzeni miejskiej Warszawy, u którego podłoża leżą nowe, nieprzemyślane dostatecznie inwestycje infrastrukturalne. Wraz z dendrologiem poznamy drzewa, które rosną nad Kanałem Bródnowskim i zastanowimy się nad ich przyszłością. Warsztaty zakończymy utworzeniem pierwszego Społecznego Pomnika Przyrody na Bródnie, którym będzie jedno wspólnie wybrane drzewo na Skwerze Grzegorza Ciechowskiego.
Spotykamy się 7 lipca o godzinie 11.00 na skwerze Grzegorza Ciechowskiego na Targówku, kilka kroków od stacji metra Kondratowicza (wyjście nr 06).
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, jednak jeśli jesteś osobą ze szczególnymi potrzebami, daj nam znać na adres info@puszka.waw.pl, chcemy uczynić spotknie jak najbardziej dostępnym dla Ciebie.
„Leksykon dla ludzi i przyrody” podejmuje temat rozpoznania bioróżnorodności Warszawy i uwspólnienia oraz promocji wiedzy o relacjach człowieka i przyrody w środowisku miejskim, zarówno tej wytworzonej instytucjonalnie, jak i oddolnie. Ma za zadanie rozwinąć narzędzia, dzięki którym mieszkańcy Warszawy będą chętniej korzystać z istniejących baz wiedzy o miejskiej przyrodzie oraz sięgać po lokalne źródła i opracowania. Dzięki stworzeniu leksykonu chcemy usystematyzować i spopularyzować dialog między instytucjami, organizacjami pozarządowymi a mieszkańcami oraz dowartościować zasoby wiedzy o przyrodzie, które wytworzyli sami warszawiacy – eksperci oraz pasjonaci. Chcemy sięgnąć do rozproszonych zbiorów danych i dokumentów, które posiadają nie tylko instytucje, ale także osoby prywatne np. w swoich archiwach fotograficznych, zielnikach, kolekcjach, zapiskach.